Význam a symbolika zlatých náušnic

Náušnice jsou nejvíce rozšířený šperk. Nejsou to však jen ženy a dívky, které se tímto šperkem zdobí, ale také muži, ostatně bylo tomu tak i v historii…

První náušnice nás zavedou až na Blízký východ do doby zhruba 3000 př. n. l., kdy náušnice vyjadřovali náležitost k náboženství, kmenovou identitu a postavení ve společnosti. Ve starověkém Řecku a Egyptě byly náušnice velmi oblíbený módní doplněk. Středověk náušnicím nepřál, protože tehdejší móda byly paruky, klobouky a vysoké límce. Dalším období, kdy se náušnice vrátily na scénu, bylo 17. Století. Vyráběny byly ze zlata a drahých kamenů.

Ženy 20. století si již mohly vybírat nejen z náušnic ze zlata, stříbra a drahých kamenů, ale velké oblibě se začala těšit bižuterie rozličných materiálů, barev a tvarů. Novinkou také byly náušnice klipsy, u kterých nedocházelo k propíchnutí ušního lalůčku. Dnešní doba ovšem nepřeje nošení náušnic jen ženám, ale také mužům. Ti mají inspiraci mezi mnoha slavnými muži, kteří nošení náušnic berou jako součást své image.

Ovšem nejen naši slavní muži dnes nosí náušnice. Víte, proč nosili náušnici námořníci? Pokud měl námořník v uchu malou náušnici, znamenalo to, že se plavil přes rovník nebo obeplul svět. Ovšem nebyl to jediný význam náušnice u námořníka. Pokud loď ztroskotala, sloužila náušnice jako platidlo na křesťanský pohřeb.

Také můžeme v historii nalézt případ, kdy se náušnice nosily napevno a nemohly se sundat. Byli takto označováni otroci. Jiný význam měly náušnice např. u afrických kmenů, kdy sloužily jako amulet před zlými duchy. Řekly bychom, že dnešní ženy náušnicím již nepřisuzují čarovnou moc, ale určitě mnoho z žen má nějaké ty své oblíbené náušnice, které podle ní mají své kouzlo. Teď, už pánové určitě víte, co své ženě nadělíte pod stromeček.

Nakupujte šperky v on-line bazaru

Zastavárna a bazar Zlín

  • Pohodlně na webu zastavárny Zlín
  • Aktuální nabídku najdete také na Facebooku
  • Případně nás kontaktujte i na telefonu 608 943 413

Napsat komentář