Bílé zlato

Bílé zlato je v současné době velmi oblíbené a šperků z bílého zlata najdeme v klenotnictvích nepřeberné množství. Tak jako u žlutého zlata je ryzost bílého zlata udávaná v karátech. Nejoblíbenější ryzost zlata pro výrobu šperků je 14 karátů, v tisícinách je to 585/1000.

Bílé zlato vzniká jako slitina zlata s jedním nebo více bílými kovy. Nejčastěji se jedná o palladium, mangan nebo zinek. Od výroby bílého zlata s obsahem niklu se začíná upouštět. Protože velká část naší populace je alergická na nikl a může mít po dlouhodobém nošení šperku kožní vyrážku. Ve slitinách bílého zlata můžeme ještě nalézt stříbro, měď a zinek.

Pokud si koupíte šperk z bílého zlata a jeho barva je krásně čistá a stříbřitá, je pravděpodobné, že šperk byl ještě rhodiován. To znamená, že na povrch šperku byla nanesena vrstva rhodia – což je drahý kov stříbřité barvy. Tato vrstva by měla zvýšit ochranu šperku před poškrábáním a opotřebením. Nošením ovšem dochází k setření bílé barvy a ukáže se barva vlastního bílého nebo jinak barevného zlata a nemusí to působit vzhledově hezky. Pokud ovšem zjistíte, že váš šperk má vrstvu rhodia, neznamená to, že má nižší ryzost. Pokud jste šperk koupili jako 14-ti karátový, bude mít stále stejnou ryzost. Při nákupu šperku si na paragon nechte ověřit, že se skutečně jedná o zlato.

Nakupujte šperky v on-line bazaru

Zastavárna a bazar Zlín

  • Pohodlně na webu zastavárny Zlín
  • Aktuální nabídku najdete také na Facebooku
  • Případně nás kontaktujte i na telefonu 608 943 413

Napsat komentář