Puncování drahých kovů proč?

Již od počátku výroby šperků chtěli mít lidé záruku toho, že šperk, který si kupují, má takovou ryzost, který prodejce či výrobce udává. Bylo nutno proto zavést nějakou ochrannou a informativní značku, tedy tzv. puncovní značku.

Puncování šperků se v jednotlivých zemích liší, je to dáno jejich historií a rozdílným vývojem zemí. V některých státech dává na šperk punc pouze výrobce, jinde je povinnost, mít šperk opuncovaný i od úřadu nebo instituce, která dohlíží na pravost a ryzost kovů. V České republice se jedná o Puncovní úřad sídlící v Praze.

Na každém šperku prodávanému nás se tedy musí objevit státní punc. Vzhled puncovní značky se liší podle toho, zda se jedná o zlato, stříbro či platinu. Dále musíme rozlišit ryzost kovu. Ryzost kovu se udávána v karátech, většina šperků má 14 karátů. Toto označení se užívalo spíše dříve. Na státní puncovní značce je ryzost vyjádřena v tisícinách, např. 14ti karátové zlato má hodnotu 585/1000. Přičemž jeden karát udává 1/24 hmotnosti. Ryzí zlato tedy odpovídá 24 karátům.

V případě, že si dovezete zlatý šperk jako suvenýr ze zahraničí, nemusíte jej nechat puncovat. Opuncovat byste jej museli ve chvíli, kdy se rozhodnete jej prodat. Stejná situace se odehrává v případě, že chcete prodat šperk, který je historický. Někdy může laika zmást barva zlata, může mít jinou barvu než žlutou a tudíž se může domnívat, že se nejedná o zlato. Setkáváme se s bílým a červeným zlatem. Ryzost tohoto zlata se se měří stejným způsobem jako u žlutého. Bílé zlato získá svou barvu díky přídavku niklu, zinku nebo paladia. Červené zlato získáme přidáním mědi.

Seznam platných puncovních značek naleznete na webových stránkách Puncovního úřadu.

Puncovní značky

Nakupujte šperky v on-line bazaru

Zastavárna a bazar Zlín

  • Pohodlně na webu zastavárny Zlín
  • Aktuální nabídku najdete také na Facebooku
  • Případně nás kontaktujte i na telefonu 608 943 413

Napsat komentář