Perly Bazar

Téměř každá žena by si přála vlastnit perlové náušnice nebo perlový náhrdelník na krk. Ne každá ovšem bude vědět, jak perla vzniká a s jakými druhy perel se můžeme v klenotnictví setkat.

Co to perla vlastně je – přírodní perly vznikají uvnitř ústřic. Do ústřice vnikne např. zrnko písku a ústřice začne vyvíjet obrannou reakci, kdy vylučuje perleťovou hmotu a ta se usazuje na zrnku písku. V jedné ústřici roste vždy jen jedna perla. Přírodní perly jsou velmi vzácné. Převážné množství perel, které se v současnosti prodávají, pocházejí z chovů. Tyto chovy můžeme najít např. v Číně, Japonsku, Vietnamu či na Tahiti. Tyto perly vznikají stejným způsobem jako přírodní perly. Rozdíl je v tom, že v chovu se cizí tělísko do ústřic zavede úmyslně. Perly v ústřicích rostou jeden rok, ale i několik let.

Kromě perel mořských, existují také perly sladkovodní. Tyto perly vytváří perlorodka říční. V perlorodce může růst naráz až 20 perel, proto je jejich cena nižší než u perel mořských.

K nejkrásnějším perlám patří perly tahitské. Tyto perly se chovají ve Francouzské Polynésii. Tahitské perly jsou výjimečné díky svému charakteristickému zbarvení. Mají tmavou barvu – většinou stříbrnou, zelenou nebo barvu uhlí. Skutečné černé perly jsou velmi vzácné a jsou nejkrásnější na světě.

Dalším zvláštním druhem jsou perly Mabe, které mají tvar polokoule. Je to způsobeno tím, že vznikají usazené na stěnách schránek ústřic. Pro svůj tvar jsou používány převážně na výrobu náušnic a prstenů. Jejich chovy nalezneme v Číně, USA a Japonsku.

Existují také perly umělé, které se vyrábí ze skla a jsou potaženy perlovou esencí a vyplněny voskem. Jejich cena je samozřejmě zanedbatelná oproti ceně přírodních perel.

Jedinou nevýhodou pravých perel je to, že jsou poměrně choulostivé. Perly uchovávejte nejlépe v měkkém látkovém pytlíku, bez dalších tvrdých předmětů. Nikdy neodkládejte perly na topné zařízení, televizi nebo video. Perly jsou citlivé na horko a při zahřátí mohou ztratit svůj lesk a barvu. Nenoste perly do bazénu s chlorovanou vodou. S perlami neumývejte nádobí a nedotýkejte se perel po aplikaci kosmetických přípravků.

Přesto, že jsou perly choulostivé a musíme s nimi umět zacházet, šperk s perlou zaručeně potěší každou ženu a bude její krásnou ozdobou.

Nakupujte šperky v on-line bazaru

Zastavárna a bazar Zlín

  • Pohodlně na webu zastavárny Zlín
  • Aktuální nabídku najdete také na Facebooku
  • Případně nás kontaktujte i na telefonu 608 943 413

Napsat komentář